Coronavirus ve Sindirim Sistemi

Yeni coronavirus enfeksiyonu Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan bir salgınla ortaya çıktı. COVID-19 adi verilen ve salgından sorumu olan coronavirus, bulaşıcılığı yüksek bir virüstür. Ölüm oranı global salgınlara sebep olmuş diğer virüslere gore daha düşüktür; bu oran %3 olarak bildirilmiştir. En riskli grup 65 yaş üzeri hastalardır. Hastaların %20 sinde hastalık yoğun bakım tedavisi gerektirecek şiddette seyreder. İnkübasyon periyodu yani virüsü aldıktan sonra belirtilerin ortaya çıkış süresi ortalama 5 gündür ama 14 güne kadar uzayabilir.

Hastalık genellikle ateş, halsizlik ve öksürük gibi solunum yolu belirtileri ile başlar. Nefes darlığı tabloya eşlik eder. Pnömoni (zatürre) bulguları giderek ağırlaşabilir. Çin’den bildirilen ilk serilerde hastaların %2.7 sinde ishal, % 4 ünde ise bulantı kusma olduğu rapor edilmiştir. Yani seyrek de olsa virüs enfeksiyonunun gastrointestinal sistem etkiler vardır. Ayrıca bazı hastalarda karaciğer enzimlerinde yükselme rapor edilmiştir.

Hastalığın tedavisinde henüz etkin bir ilaç bulunmamıştır. Bu nedenle korunma en önemli tedbirdir. Maske ile yüz ve damlacık korunması yanı sıra her viral hastalıkta olduğu gibi sıkça el yıkanması önerilen tedbirlerdir.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Ethem Tankurt