5 Önemli Anti-inflamatuar Besin

Anti-inflamatuar beslenme vücut sağlığını ön planda tutarak gıdaları seçme ve hazırlama biçimidir. İnflasmasyonu (iltihap) azaltmasıyla birlikte, vücuda enerji, vitamin ve mineral sağlar. Aşağıdaki 5 gıdanın tüketimi, vücudumuzda inflamasyonu azaltmak için önemlidir.

1- Balık: Somon gibi yağlı balıklar, inflamasyonu azalttığı bilinen omega-3 yağ asitlerinden açısından zengindir. Tüketimi haftada en az bir kez olmalı ve düşük ısıda pişirilmelidir.

2- Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, E vitamini açısından zengindir ve  “sitokin” denilen pro-inflamatuar moleküllerden vücudu korur. Lahana, brokoli ve ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler bu vitaminin önemli kaynaklarındandır. Kalsiyum ve demir gibi mineraller de koyu yeşil sebzelerde fazlaca bulunur.

3- Zencefil, zerdeçal, sarımsak ve soğan: Zerdeçal, inflamasyonu tetikleyen bir protein olan NF-kappa B proteinine karşı vücuda yardımcı olur. Zencefil ise bağırsak inflamasyonuna karşı savaşmada önemlidir. Soğan ve sarımsak ise, Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlara benzer bir şeklide çalışır ve vücuttaki enfeksiyonlara karşı önemli besinlerdir.

4- Kuruyemişler: Omega-3 asiti ve alfa-linolenik asit açısından zengin olan ceviz, özellikle E vitamini ve kalsiyum zengin olan badem çok önemlidir. Kuruyemişler inflamasyonun verdiği zararı onarmaya yardımcı olan antioksidanlar da içerir.

5- Tam Tahıllılar: Tam tahıllarda C-reaktif protein düzeylerini düşürdüğü bilinen lifler fazladır, işlenmiş karbonhidratlar veya beyaz un ürünlerine karşı tam tahıllar tercih edilmelidir.

Prof. Dr. Ethem Tankurt