Ülser Hastalığı NEDİR?

Karın ağrısının en önemli nedenlerinden biri: Ülser hastalığı

Mide ve duodenum (oniki parmak barsağı) ülser hastalığı karın üst bölgesinde ağrı yapan nedenlerin başında gelir. Ağrılar özellikle açken fazladır ve sıklıkla gece uykudan uyandırır.

Son yıllarda ülser hastalığına dair bilgilerimiz çok değişti. Bundan 20 yıl önce Avustralyalı iki bilim adamı ülserli hastaların midelerinde gastrite yol açan bir bakteri keşfettiler ve bunun ülser hastalığının da nedeni olduğunu gösterdiler. Bugün bu bakteriye Helicobacter pylori adını veriyoruz. Gerçekten de ülser hastalığının sebebi olan bu bakteri etkin bir şekilde tedavi edilirse hastalık bir daha gelmemek üzere gidebiliyor.

Ülser hastalığının bir diğer önemli nedeni ise aspirin ve benzeri ağrı kesicilerin kullanılmasıdır. Bu ilaçlar pek çok hastalığın tedavisinde çok yararlı olmalarına rağmen, midede ülser oluşturma gibi ciddi bir yan etkiye sahiptirler ve bu ülserler bazen hayatı tehdit eden kanamalara yol açabilirler.

Günümüzde ülser hastalığının teşhisi endoskopi ile kolayca yapılabilmektedir. Endoskopi sırasında ayrıca midede Helicobacter Pylori’nin varlığı da saptanabilmektedir.

Prof. Dr. Ethem Tankurt