Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendiririz?

Bağışıklık sistemi vücudumuzda hücrelerin birbirleri ile etkileşimi sonucu oluşan doğal savunma mekanizmasıdır. Tek bir yapı değil aslında karmaşık bir sistem olduğu için de güçlendirmenin yolu dengede tutmaktan geçer. Bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü ile mücadelede en etkili silahımız olan bağışıklık sistemimiz hakkında sizlerden pek çok soru geldiği için yapmanız gerekenleri bu yazıda kısaca özetledim.

Öncelikle bilmenizi isterim ki bilimsel açıdan bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmış herhangi bir madde bulunmamaktadır. Bu nedenle yapmanız gereken vücudunuzu doğal akışında desteklemektir.

Bağışıklık Sistemimize Destek Olmak İçin;

  • Düzenli ve Yeterli Miktarda Uyku
  • Meyve ve Sebze Ağırlıklı Dengeli Beslenme
  • Her gün en az 20-30 dakika Egzersiz
  • Stresi Azaltın
  • Sigarayı Bırakın
  • Alkol Tüketiminizi Mümkün Olduğunca Kısıtlayın

Uykunun bağışıklık sistemi ile arasındaki ilişkiden doğrudan emin olamasak da yetişkinlerin günde en az 7 saat uyuması gerektiği düşünülmektedir. Yeterli miktarda uyumamak stres hormonunu yüksek seviyelere çıkarıp inflamasyon (iltihap) artışına sebep olabilir.

Egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Her gün en az 20-30 dakika olacak şekilde yürümenizi veya hafif koşu yapmanızı tavsiye ederim.

Son olarak unutmayınız ki bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin sihirli bir formülü yoktur. Bu nedenle yapmanız gereken vücudunuzun uyku gibi doğal fonksiyonlarını desteklemek ve sigara gibi zararlılığı kanıtlanmış maddelerden uzak durmaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Ethem Tankurt