Güne Limonlu Su ile Başlamak İçin 7 Sebep

Korona virüs salgını nedeniyle evlerimizde kaldığımız bu günlerde, ileride oluşabilecek başka sağlık sorunlarına karşı beslenmemize özellikle dikkat etmeliyiz. Sabah kalktığınızda limonlu bir bardak su içmek gibi basit alışkanlık sağlığınız için çok önemli olabilir. İşte güne limonlu ılık bir su ile başlamak için 7 sebebiniz:

  1. Sindirim Sistemine Yardımı: Limon ve limon suyu asitlidir ve sindirim sırasında mide asidine yardımcı olur. Besinlerin kolay sindirilmesi için mide sağlığımız çok önemlidir.
  2. Kilo Dostu: Genelde insanların sabahları günlük olarak tükettiği, yağlı süt, sütlü kahve gibi ağır içeceklerin yerine düzenli olarak limonlu su tüketimi kilo almaya karşı mücadelenizde size yardımcı olacaktır.
  3. C Vitamini: Limon C vitamini açısından zengindir. Yarım bir limonun suyu sadece yaklaşık 6 kalori olmakla birlikte günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse tamamını karşılamaya yeterlidir.
  4. Yeterli Miktarda Su Tüketimine Yardım: Ortalama bir insan genel olarak günlük su ihtiyacının altında bir miktarda su tüketir. Limon, suya aroma katmasıyla birlikte günlük su tüketimini kolaylaştıracak ve vücudunuza gerekli olan su miktarını içmenize yardımcı olacaktır.
  5. Anti-Inflamuar: Limon ve limon suyu, anti-inflamuar özelliği sayesinde düzenli tüketimi vücudumuzda meydana gelen enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminize yardımcı olur.
  6. Potasyum Takviyesi: Limon yalnızca C vitamini açısından değil, aynı zamanda Potasyum açısından da zengindir. Unutmayın ki vücudumuz potasyum olmadan çalışamaz, özellikle aşırı tuz tüketiminden kaynaklı tansiyona karşı vücudumuzdaki potasyum miktarının önemi büyüktür.
  7. Böbrek Taşına Karşı Mücadele: Limonun içinde bulunan sitrat maddesi (bir çeşit asit) böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur, ayrıca bol su ile tüketildiği için böbreklerimizin düzenli çalışmasına yardım eder.

Prof. Dr. Ethem Tankurt