ERCP Nedir? Nasıl ve Hangi Durumlarda Yapılır?

Tüm dünya olarak çok zorlu bir dönemden geçiyor olsak da belirli alanlarda hayat devam ediyor. Bu alanlardan bir tanesi de kronik sağlık sorunlarımız. Son günlerde sizlerden gelen soruların başında safra kesesi sorunları ve bu gibi durumlarda uygulanması gereken tanı ve tedavi yöntemleri olunca ERCP hakkında bilgilendirici bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreotografi, yani ERCP, safra yolları ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan özel bir yöntemdir.

ERCP, endoskopi ve radyoloji kullanarak safra kanalı ve pankreas kanalına yönelik yapılan girişimdir. Bu girişim kanalda tıkanma oluştuğu zaman uygulanır. Tıkanmaya yol açan sebep kanala düşmüş bir taş ya da darlık olabilir. Darlıklar da iyi huylu  (benign) ya da kanser olabilir. Safra kanalında tıkanma önemli ve acil tedavisi gereken bir durumdur; hem  zaman içinde karaciğer safrasını atamayacağı için yetmezliğe girebilir hem de safra akışında tıkanma safra yollarında bakteri üremesine ve sepsise neden olur, bu da yaşamı riske atan bir bir durumdur. Bu nedenle tıkanmaya yönelik girişim acil ve yaşamsaldır. ERCP işlemi ile tıkanmaya yol açan taşlar çıkartılabilir, darlıklar balon ve stent ile açılabilir. Böylelikle tıkanma nedeniyle olan sarılık giderilir, safra akışı sağlanır, sepsis riski ortadan kalkar. ERCP işlemi öncesi açlık yeterlidir, başka bir hazırlık gerekmez, işlem diğer endoskopiler gibi uyutularak yapılır. ERCP işlemi 30-60 dakika sürer. İşlemden sonra hasta aynı gün içinde taburcu edilir.

Image result for ercp

İşlemin en önemli komplikasyonu ERCP’ye bağlı pankreatit gelişmesidir. Bu  komplikasyon %3-5 oranında gelişmektedir, tüm araştırmalarda önleyici bazı ilaçlara rağmen halen bu oranda anlamlı bir azalma yoktur. Bu kompilkasyona işlem sırasında pankreas dokusunda oluşan iltihaplanma yol açar, pankreatit gelişirse hastanede yatırılarak izlem ve tedavi gerekir.

Prof. Dr. Ethem Tankurt