Kapsül Kolonoskopi Nedir? Nasıl ve Neden yapılır?

Kalın bağırsak kanseri en sık görülen kanser türlerinden birisidir. Erken saptandığı zaman tedavide iyi sonuçlar elde edilebilir. Hastalık erken dönemlerinde fazla belirti vermez. Bu nedenle tüm dünyada hastalığın erken tanısı amacıyla tarama programları uygulanmaktadır. Yılda bir dışkıda gizli kan bakılması ve 50 yaşından sonra polip saptanma durumuna göre değişen aralıklara kolonoskopi yapılması önerilir. Kolonoskopi bağırsak temizliğini takiben fiberoptik bir cihaz yardımıyla kalın bağırsağın incelenmesi işlemidir. Ağrılı bir işlem olduğu için sedasyon altında yani uyutma ile yapılır.

Kapsül kolonoskopi yöntemi bu alanda yeni geliştirilmiş bir sistemdir. Bu yöntemde vitamin hapı büyüklüğünde bir kamera kapsül hastaya içirilir. Kapsül bağırsak içinde ilerlerken kaydettiği görüntüyü hastanın kemerine takılan bir cihaza iletir. Bu kayıt daha sonra bilgisayarda izlenir. Kapsül vücutta 12 saat kadar kalır ve sonunda dışkı ile atılır. Bu sürede sedasyon gerekmez, hastanın hastanede kalması gerekmez, evinde ya da işinde olabilir.

Kapsül kamera ile ayrıca ince bağırsaklar da incelenebilir, bu yönteme de kapsül endoskopi adı verilir. Bu incelemede ise sebebi endoskopi ve kolonoskopide saptanamayan kronik gizli kanamalar, iltihabi bağırsak hastalıkları gibi ince bağırsak sorunlarının teşhisi yapılır.

Prof. Dr. Ethem Tankurt